بازخواني زندگي يك جنايتكار :سعيد امامي

كل جنايات مقدس

كل مزدوران ايران

——————–

  نام و نام‌خانوادگی : سعید امامی
نام پدر : علی‌اکبر امامی
نام مادر : همارخ اعتماد
تاریخ و مکان تولد : ۱۳۳۶/۱۰/۲۴ – شیراز

تاریخ و مکان فوت : ۱۳۷۸/۳/۲۹ – تهران ، بیمارستان لقمان‌الدوله
محل دفن : تهران – آرامستان بهشت زهرا – قطعه‌‌ی ۷۳ ، ردیف ۶۲ ، شماره‌ی

جشن ازدواج در سال ۱۳۵۸ در شهر واشینگتن

از راست : ادواردو آنیلی ، سعید امامی ، فهیمه دری نوگورانی ، ناشناس ، محمدنبیپرو

کیک ازدواج

سخن‌رانی در سال ۱۳۵۹ در شهر واشینگتن

سعید امامی پس از کسب مدرک دیپلم ریاضی در ایران ، در سال ۱۳۵۵ با سهمیه‌ی بورسیه – به پشتیبانی سلطان‌محمد اعتماد ، دایی وی و وابسته‌‌ی نظامی حکومت شاهنشاهی ایران در سفارت ایران در واشینگتن ، به آن‌جا رفته و پس از کسب مدرک مهندسی در رشته‌ی مکانیک در دانشگاه شهر Stillwater در ایالت Oklahoma ، در تاریخ ۱۳۵۸/۱/۱۹ به ایران بازمی‌گردد .
در سال ۱۳۶۱ به نهاد اطلاعات نخست‌وزیری – اداره کل هشتم سابق ساواک ، ویژه‌یفعالیت‌های ضد جاسوسی علیه بلوک شرق و اتحاد شوروی سابق که توسط خسرو قنبری تهرانی و سعید حجاریان اداره می‌شد – می‌پیوندد و پس از ادغام نهادهای امنیتی و تشکیل وزارت‌خانه‌ی اطلاعات در سال ۱۳۶۲ ، توسط سعید حجاریان ، به عضویت وزارت اطلاعات درآمد (۱) و فعالیت خود را به‌عنوان کارشناس و تحلیل‌گر مسائل بین‌المللی آغاز نمود .

مهدی صدرزاده جهرمی ؛ دایی مادر سعید امامی

با انتصاب محمد محمدی ری‌شهری به سمت وزیر اطلاعات ، سعید امامی با عنوان مدیرکل شرق و غرب معاونت خارجی و پس از پایان وزارت ری‌شهری و انتصاب علی فلاحیان به سمت وزیر اطلاعات ، به مدت ۷ سال در مقام معاونت امنیت – دومین مقام در سامانه‌ی تشکیلاتی وزارت اطلاعات – و پس از مدتی با نزول ، در سمت معاونت بررسی (۲) و با انتصاب قربان‌‎علی دری نجف‌آبادی به سمت وزیر اطلاعات ، از معاونت بررسی برکنار و به سمت مدیرکل حوزه‌ی‌ مشاوران ، برگزیده می‌شود .
از اقدام‌های وی در این دوران می‌توان به طرح موسوم به اصلاح قانون مطبوعات اشاره کرد که در نامه‌ای به وزیر اطلاعات در تاریخ ۱۳۷۷/۷/۱۶ با موضوع فضاسازی فرهنگی بهشماره‌ی ۲۵۱/خ/۴۱ و با اسم رمز ۱۰۴ (۲) ، ضمن برشمردن خطرهای امنیتی کانون نویسندگان ایران و سایر کوشندگان فرهنگی مانند مترجمان و مولفان و شاعران و گزارش‌گران ، راه‌کارهایی از قبیل ایجاد جریان‌های قانونی موازی و ایجاد انشعاب و اختلاف و ممنوع‌القلم و ممنوع‌النشر کردن و نیز تشکیل دادگاه صنفی از نوع انتظامی را جهت پوشش‌دهی حوزه‌های کتاب ، مطبوعات ، تئاتر ، سینما و موسیقی و محکو‌م‌کردن قانونی افراد جهت تقویت تشکل‌های خودی و بیرون‌راندن تشکل‌های مخالف ، پیشنهاد می‌کند .
سعید امامی با وقوع قتل‌های پیاپی موسوم به قتل‌های زنجیره‌ای در ایران ، در تاریخ ۱۳۷۷/۱۰/۷ در مقابل پارک مینی‌سیتی در ابتدای شهرک شهید محلاتی در تهران ، بازداشت و به سلول انفرادی شماره‌ی ۴۰۷ زندان توحید منتقل شد و در تاریخ ۱۳۷۸/۳/۲۵ در حمام زندان توحید – واقع در طبقه‌ی هم‌کف و قسمت شرقی این زندان – با خوردن داروی نظافت ، اقدام به خودکشی کرده و به بیمارستان سینا و سپس به بیمارستان لقمان‌الدوله (۳) منتقل و در تاریخ ۱۳۷۸/۳/۲۸ به دلیل تزریق آمپول حاوی هوا به وی ، دچار ایست قلبی شده و در تاریخ ۱۳۷۸/۳/۲۹ فوت می‌کند (۴) و دلیل فوت وی ، خودکشی با خوردن داروی نظافت (۵) در زندان اوین اعلام شد .

۱. سعید حجاریان در آن زمان ، سمت معاونت امنیت و گزینش کیفی کارکنان وزارت اطلاعات را برعهده داشت . درباره‌ی گزینش سعید امامی دو گفته از سعید حجاریان وجود دارد :
الف ) وی با آگاهی از پیشینه‌ی سعید امامی در همکاری با سازمان اطلاعات و امنیت کشور ( ساواک ) در جمع‌آوری اطلاعات از کنفدراسیون دانش‌جویان ایرانی و نیز نسبت خانوادگی او با وابسته‌‌ی نظامی حکومت شاهنشاهی ایران در امریکا ، با وجود تلاش برای اخراج نام‌برده ، به نتیجه‌ای نرسیده و به درج این نکته در پرونده‌ی وی که سمت‌های مهم و حساس به او سپرده نشود ، بسنده می‌کند . سعید حجاریان می‌گوید : » سعید امامی برای وزارت اطلاعات خطرناک بود . او به اصل پیروی از فرمان‌دهی بیش‌تر از اصل اقدام به تشخیص مصلحت مملکت ، اعتقاد داشت . در امریکا تحصیل کرده بود و به‌عنوان منبع خارجی در امریکای شمالی بسیار موفق بود . من با استخدام او به‌شرطی موافقت کردم که فقط در حد منبع خارجی ، جریان ارسال اطلاعات از بیرون به داخل وزارت اطلاعات را هدایت کند و در داخل وزارت اطلاعات ، هیچ سمتی نداشته باشد » .
ب ) وی مطلع بوده که سعید امامی سابقه‌ی عضویت در کنفدراسیون دانش‌جویان ایرانی را دارد اما چون دانشجوهایی از طیف‌های گوناگون ، از جمله مذهبی‌ها نیز در این كنفدراسیون فعالیت می‌کرده اند ، به این موضوع اهمیتی نداده و او را برایعضویت در وزارت اطلاعات ، گزینش کرده است .

۲. وظیفه‌ی‌ معاونت بررسی در وزارت اطلاعات ، تحقیق ، بررسی ، جمع‌آوری و سازمان‌دهی اطلاعات به منظور ارائه به مقامات حکومت ، در قالب سمینارها ، بولتن‌ها و خبرنامه‌ها است . معاون بررسی در وزارت اطلاعات به سبب نوع شغل خویش ، تقریبا با تمام منبع‌ها و جاسوس‌ها ، ارتباط داشته و توانایی انتشار اطلاعات درست یا نادرست مورد نظر خویش را دارا است .

۳. متن این نامه در روزنامه‌‌ی سلام در تاریخ ۱۳۷۸/۴/۱۵ به چاپ رسید که زمینه‌ی توقیف این روزنامه و نیز یکی از زمینه‌‌های ایجاد فاجعه‌ی کوی دانش‌گاه تهران را به دلیل مخالفت دانش‌جویان با این طرح ، فراهم کرد .

۴. در تاریخ ۱۳۷۸/۳/۲۷ ، پزشکان بیمارستان لقمان‌الدوله ، وضعیت او را خوب ارزیابی کرده و اجازه‌ی مرخصی وی از بیمارستان صادر شده بود و در زمانی که به‌جهت اطمینان بیشتر ، تصمیم گرفته شد مدت دو ساعت دیگر در بیمارستان باقی بماند ، به دلیل ایست قلبی فوت کرد .

۵. پس از اعلام خبر خودکشی وی در تاریخ ۱۳۷۸/۳/۳۰ توسط محمد نیازی – رییس وقت سازمان قضایی نیروهای مسلح – و نیز توسط تلویزیون و سایر رسانه‌ها ، خانواده‌ی سعید امامی با بیان اینکه وی به شهادت رسیده است ، زمینه‌‌ی برخوردهای خشن وزارت اطلاعات را به صورتی که به بازداشت و شکنجه‌ی همسر – فهیمه دری نوگورانی – و پدر – علی‌اکبر امامی – سعید امامی منجر شد ، فراهم کردند . به گونه‌ای بی‌سابقه ، فیلم بازجویی‌ها‌ی متهم‌های این پرونده منتشر شد و واقعیت‌های بسیاری را درباره‌ی برخوردهای ناانسانی بازجو‌های وزارت اطلاعات ، افشا کرد .

۶. بنا بر گفته‌ی انجمن علوم آزمایش‌گاهی ایران ، داروهای نظافت موجود در ایران ، بدون ارسنیک بوده و خوردن آن‌ها منجر به مرگ نمی‌شود و حتا درصورت وجود این ماده ، بایستی علت مرگ ، پارگی دستگاه گوارش و خون‌ریزی شدید داخلی و نه ایست قلبی باشد .

عضويت در خبرنامه سايت شكار بسيجي و دريافت اخبار بدون فيلتر در ايميل خود

ارسال به: Azadegi :: Donbaleh :: Risheha :: Cloob :: sabzlink :: Del.icio.us :: Stumble :: Friendfeed :: Twitthis :: Facebook :: GBuzz :: Greader :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

Advertisements

دربارهٔ شير شجاع

آهاي تويي كه مردم رو با گلوله و باطوم ميزني ، يا خبر چيني ميكني براي اطلاعات يا تو سايتها ضد مردم ايران فعاليت ميكني .بدان و آگاه باش كه شير شجاع در كمينت نشسته تا شكارت كنه

Posted on 2011/04/24, in جنايات مقدس and tagged . Bookmark the permalink. 13 دیدگاه.

 1. بسیار عالی کار میکنید
  موفق باشید

 2. ناشناس

  tof be sharafet dorooghgu

 3. ناشناس

  با سپاس بسیار از زحماتتون

 4. علی بی ستاره

  آخر عاقبت اکثر جنایتکاران بدینگونه خواهد بود!
  با سپاس از اطلاع رسانیتان.

 5. اما به نظر من در مورد ایم مسایل شما از روی هوا حرف می زنید.
  برچه سندی سعید امامی قاتل قتلهای زنجیره ای است .
  اگر اوست پس اعترافات موسویان چه می شود
  لطفا جواب دهید

 6. فیلم بازجوئی از زن سعید امامی، فرمانده عملیاتی قتل های رنجیره ای

  فیلم بازجوئی از زن سعید امامی، فرمانده عملیاتی قتل های رنجیره ای

  http://jahanezan.wordpress.com/2010/05/07/tanin-218/

 7. اعتراف

  ………. سعید امامی در اعترافاتش گفته است به دستور فلاحیان با فاطمه قائم مقامی در نزدیکی وزارت اطلاعات در ساعت ۶ عصر قرار گذاشته و این دیدار در اتومبیل فاطمه صورت گرفته است، امامی قاتل فاطمه را (سعید حقانی) معرفی کرده که با شلیک سه گلوله به مغز و قلب قائم مقامی وی را به قتل رسانده است! (گر چه بعید نیست خود سعید امامی قاتل باشد!) سه فرزند بی مادر همچنان چشم انتظار زیباترین مادر دنیا هستند تا با یونیفورم پرواز از راه برسد و آنها در آغوش بگیرد ……….

  http://jahanezan.wordpress.com/2010/04/20/tanin-188

 8. اعتراف

  بخشی از اسناد فوق سری بازجوئی سعید امامی درباره قتل سید احمد خمینی

  برگی از بازجوئی سعید امامی – جلد شانزدهم پرونده – صفحۀ ۳۸۴

  ………. من از آغاز انقلاب تا به امروز سرباز گوش به فرمان نظام مقدس اسلامی و مقام ولایت بوده و هستم، هیچ گاه بدون کسب اجازه و یا بدون دستورات مقامات عالی نظام کاری انجام نداده ام! هر چه را که به صلاح نظام و اسلام دانسته ام به عنوان پیشنهاد به مسئولانم ارائه کرده ام، من خود را گناهکار نمی دانم! کسانی که حذف شده اند مرتد، ناصبی و محارب بوده اند، حکم مجازات آنها مثل همیشه به ما تکلیف شده است و ما آن چه کرده ایم اجرای تکالیف شرعی بوده است نه قتل و جنایت! حکم اعدام داریوش فروهر و پروانه اسکندری را به روال معمول همیشگی حجة الاسلام علی فلاحیان به من داد، احکام اعدام سایر محاربین قبلاً در زمان وزارت فلاحیان صادر شده بود، از مدت ها پیش قرار بر این بود که عوامل مؤثر فرهنگی وابسته که توطئۀ تهاجم فرهنگی را در ایران پیاده می کردند و جمعاً صد نفر بودند اعدام شوند! حکم حذف ۲۹ نفر از نویسندگان از مدت ها پیش مشخص و احکام قبلاً صادر شده بود که در مورد ۷ تن از آن عناصر احکام در دورۀ وزارت علی فلاحیان اجرا شده بود! وقتی حکم اعدام فروهر به ما ابلاغ شد پرسیدیم که تکلیف احکام معطل ماندۀ اعضای کانون نویسندگان چه می شود؟ که حاج آقا دری نیز گفتند: هر چه سریعتر اقدام شود بهتر است! این بار نیز مثل ماقبل انجام شد با فرق این که به جای ابلاغ از سوی فلاحیان امور از طریق حاج آقا دری نجف آبادی هماهنگ می شد ……….

  هنگامی که بازجو از امامی سؤال می کند که آیا اعدام ها رویۀ امنیتی داشت و با حکم «حفظ نظام از واجبات است» انجام می شد یا حکم های موضوعی نیز داشت؟ سعید امامی پاسخی می دهد که شاید بتوان آن را مهمترین فراز بازجوئی های وی تلقی نمود، وی در جواب می گوید:

  ………. فلاحیان با وجود آن که خود حاکم شرع بود اما معمولاً و در موارد حساس احکام حذف محاربان را شخصاً صادر نمی کرد! او این احکام را از (ایة الله خوشوقت) ، (ایة الله مصباح) ، (ایة الله خزعلی) ، (ایة الله جنتی) و گاهی نیز از (حجة الاسلام محسنی اژه ای) دریافت می کرد و به دست ما می داد و ما فقط به آقایان اخبار و اطلاعات می رساندیم و بعد هم منتظر دستور می ماندیم! وقتی باخبر شدیم که (حاج احمد آقا) در جلسات خصوصی به مسئولان نظام و حتی به ولایت امر اهانت می کند آن را ارجاع دادیم و بلافاصله دستور آمد که همۀ رفت و آمدهای ایشان را زیر نظر بگیرید و از مکالمات و ملاقات های ایشان ما هم به مدت یک سال همین کار را کردیم، متأسفانه (حاج احمد آقا) به راه یک طرفۀ بدی وارد شده بود که برگشت نداشت! وقتی دستور حذف (حاج احمد آقا) را آقای فلاحیان به من ابلاغ کرد مضطرب شدم و حتی به تردید فرو رفتم! دو روز بعد همراه با آقای فلاحیان به دیدار (ایة الله مصباح) رفتیم، آقایان (محسنی اژه ای) و (بادامچیان) هم آنجا بودند، البته بعداً (حاج آقا خوشوقت) هم از بیت آمدند آنجا و نظر جمع بر این بود که نباید به کسانی که با ولی امر مسلمین خصومت می کنند رحم کرد! ……….

  http://jahanezan.wordpress.com/2012/03/06/17661-2

 9. فیلم بازجوئی از خانم فهیمه دری نوگورانی همسر سعید امامی در یوتیوب:

 10. قتل های زنجیره ای به روایت مدیر سابق وزارت اطلاعات

  قتل های زنجیره ای به روایت مدیر سابق وزارت اطلاعات

  http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/-1853881670.html

 11. یار دیرین سعید امامی به مدیرعاملی شستا منصوب شد

  یار دیرین سعید امامی به مدیرعاملی شستا منصوب شد

  http://sahamnews.org/2015/06/285544/

 12. متأسفانه فیلم های بازجوئی همسر سعید امامی واقعی هستند!

  خبرگزاری فارس – سی اردیبهشت ۱۳۸۷

  روح الله حسینیان: متأسفانه فیلم های بازجوئی همسر سعید امامی واقعی هستند!

  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8702301171

 1. بازتاب: بازخواني زندگي يك جنايتكار :سعيد امامي | andishehayandeh

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: